PRIVATE INSTRUCTION

2020-2021 CLASS OFFERINGS

If you are interested in registering in any of our classes for next school year, please see the list below, and stop by our office to register!  

To view our payment policies, please scroll down. 

CLASS OFFERINGS

MONDAY CLASSES:

8:00 - 9:00                                          Logic                        7th-12th grades                        Keith Limper

8:00 – 9:00                                         Algebra 2                10th-12th grades                      Cindy Holman

9:00 - 10:30                                       Physics                     9th-12th grades                        Keith Limper

9:00 - 10:00                                       Advanced Math      9th-12th grades                        Cindy Holman

9:00 – 10:00                                      Christian Artist        8th-12th grades                        Jennifer Poore   

10:00 - 11:00                                     Geometry                9th-12th grades                        Cindy Holman         

10:00 – 11:00                                    World History          9th-12th grades                        Adonna Pryor

10:00 - 11:00                                     Russian 1                 9th-12th grades                        Leah Smith

10:00 – 11:00                                    Spanish 2                 9th-12th grades                        Rosa Aranda

11:00 - 12:00                                     Spanish 1                9th-12th grades                        Rosa Aranda 

11:00 - 12:00                                     Physical Science     6th-8th grades                          Adonna Pryor    

11:00 – 12:00                                    Adv. Pre-Med          9th-12th grades                        Keith Limper

11:00 – 12:00                                    Algebra 1                 8th-12th grades                        Cindy Holman

12:00 – 1:30                                      Chemistry                9th-12th grades                        Keith Limper

12:00 – 1:00                                      Fractions                  5th-7th grades                          Adonna Pryor

12:30 - 1:30                                  English/Composition  9th-12th grades                        Cindy Holman

1:00 - 2:00                                         Intro to Spanish 1   3rd-5th grades                          Rosa Aranda

1:00 - 2:00                                         World History          6th-8th grades                          Adonna Pryor

1:30 - 2:30                                         Pre-Algebra              7-9th grades                              Cindy Holman

1:30 – 3:00                                        Biology                      9th-12th grades                        Keith Limper

2:00 - 3:00                                         3D Art                        8th-12th grades                       Lori Vaughn

2:00 - 3:00                                         Intro to Spanish 2    4th-6th grades                         Rosa Aranda

2:30 – 3:30                                        Beginning Strings                                                        Sarah Merritt                      

3:00 - 4:00                                         Art History               8th-12th grades                        Lori Vaughn

3:30 – 4:30                                        Strings Class            3rd grade & up                         Sarah Merritt

3:30 - 4:30                                        Personal Finance                                                         David Stites

                                                               (Spring Semester only)              

4:30 - 5:30                               Advanced Photography  8th-12th grades                        Jessica Hagar

                                                               (Fall Semester only)                                  

4:30 - 5:30                                        Mandolin/Rhythm                                                       Sarah Merritt                      

 

TUESDAY CLASSES:

9:30 – 10:30                                      Music I                      K-2nd grades                             Lucy Knowles 
9:30 – 10:30                                      Art 2                          3rd-6th grades      Jessica Hagar/Leah Smith

10:30 – 11:30                                    Music 2                     3rd-6th grades                          Lucy Knowles

10:30 – 11:30                                   Art 1                           K-2nd grades         Jessica Hagar/Leah Smith

11:30 – 12:30                                   Intro to Drama         K-2nd grades                             Lori Vaughn

11:30 – 12:30                                   American Girl 1        2nd-5th grades                         Olivia Merritt                  

11:30 – 12:30                                   American Girl 2        3rd-6th grades                          Catrina Howell

11:30 – 12:30                                   American Girl 3        3rd-6th grades                          Adonna Pryor

11:30 – 12:30                                   American Boy           3rd-6th grades                                     

12:00 – 1:00                                     Painting                     6th-12th grades                        Bobbie Patterson

1:00 – 2:30                                       Oil Painting               7th-12th grades                        Bobbie Patterson
1:30 – 2:30                                       High School Choir   9th-12th grades                        Jennifer Ledbetter 

1:30 – 2:30                                       Art Business             7th-12th grades                        Jessica Hagar

2:30 – 3:30                                       Jr. High Choir           6th-8th grades                           Jennifer Poore

2:30 – 3:30                                      Adv. Drawing           6th-12th grades                         Jessica Hagar

2:30 - 3:30                                        Advanced Handbells                                                  Olivia Merritt

3:30 – 4:30                                       Handbells                  5th grade & up                        Olivia Merritt

3:30 – 4:30                                       Mixed Media            2nd-6th grades                         Jessica Hagar

4:30 – 5:30                                       Bushcrafting 1         5th grade & up                         Kurt Settles

4:30 – 5:30                                       Drawing 101             6th-12th grades                       Jessica Hagar

 


WEDNESDAY CLASSES:

9:00 – 10:00                                    Budding Artists            1 1/2-3 yo.                              Jessica Figura

                                                             (Mommy & Me)

9:00 – 10:00                                    Little Scientists             3-5 yr olds                              Andrea Dill

9:00 – 10:00                                    Animal Science             K-2nd                                      Leah Smith

9:00 – 10:00                              Reading Foundations 4     7-9 yo                                     Chris Sullivan 

10:00 – 11:00                                  Sprouting Artists          3-5 yo                                      Jessica Figura

10:00 – 11:00                                 Around the World/Across the Country                          

                                                                                                 K-2nd grade                             Andrea Dill

10:00 – 11:00                           Reading Foundations 3      7-8 yo                                      Chris Sullivan

10:00 – 11:00                                 TN History                      3rd-6th grades                       Leah Smith

11:00 – 12:00                           Reading Foundations 2      5-6 yo                                      Chris Sullivan

11:00 - 12:00                                  Physical Science            3rd-5th grades                       Adonna Pryor

1:30 – 3:00                                     Family Unit Study          K-6th                                      Adonna Pryor

4:00 - 5:00                                      Carving                          5th grade & up                           Asa Settles

 

THURSDAY CLASSES:

11:30 – 12:30                                 Intro to Dance 3           13yrs & up                              Anna Higgins

12:30 – 1:30                                   Intro to Dance 2            10-13 yrs.                               Anna Higgins

1:30 - 2:30                                      Intro to Dance 1            8-10 yrs.                                 Anna Higgins

2:30 – 3:30                                     Pre-Ballet                        5-7 yrs.                                   Anna Higgins

2:30 – 3:30                                     Chess 1                           K-12th                                    Joshua Bolton

3:30 – 4:30                                     Photography                 7th-12 grade                          Jessica Hagar

3:30 - 4:30                                      Drama                            3rd-6th                                   Lori Vaughn

4:30 – 5:30                                     Drama                            7th-12th                                 Lori Vaughn

4:30 – 6:00                                     Sewing/Fiber Arts         8yrs & up.                              Jessica Hagar

FRIDAY CLASSES:

9:30 – 10:30                                   Music 1                           K-2nd grades                         Lucy Knowles

9:30 – 10:30                                   Art 2                               3rd-5th grades                       Leah Smith

9:30 – 10:30                                   Print & Play                   4-6yo.                                      Chris Sullivan

10:30 – 11:30                                 Music 2 (Chimes)         3rd-5th grades                       Lucy Knowles

10:30 – 11:30                                 Art 1                               K-2nd grades                          Leah Smith

10:30 - 11:30                             Reading Foundations 1    4-5 yrs.                                   Chris Sullivan

11:30 – 12:30                                 Art 3                               6th-8th grades                       Bobbie Patterson

11:30 - 12:30                                  American Girl 1            2nd-5th grades                      Olivia Merritt

12:30 – 2:00                                   Art 4                                9th-12th grades                    Bobbie Patterson

CONTACT US
ADDRESS

402 North Walnut Ave.

Cookeville, TN 38501

© 2019 by PEACHTREE LEARNING CENTER. Proudly created with Wix.com